Borówka amerykańska

Uprawa

Borówka amerykańska to roślina o specyficznych wymaganiach glebowych. W Ameryce Płn. w warunkach naturalnych borówka rośnie w lasach sosnowych, na glebach kwaśnych pH ok. 4,5, przewiewnych  przepuszczalnych i wilgotnych zawierających min. 15% masy organicznej.

Wymagania pokarmowe borówki są bardzo niskie w porównaniu do innych roślin sadowniczych, jednak mimo tego przed założeniem plantacji należy zrobić analizę gleby, najlepiej z zaleceniami nawozowymi. Analizę taką należy wykonać w wyspecjalizowanych laboratoriach chemiczno-rolniczych. Na podstawie wyników i zaleceń należy doprowadzić poziomy poszczególnych składników do optimum i dopiero wtedy można sadzić sadzonki.

Do założenia plantacji wykorzystuje sie sadzonki 2-3 letnie, co najmniej w dwóch lub trzech odmianach ze względu na zapylanie. Jeżeli kwiaty jednej odmiany są zapylone przez pyłek innej odmiany wtedy owoce są większe i lepszej jakości. O tym jakie odmiany posadzimy na nowej plantacji decyduje wiele czynników np.: lokalizacja czy oczekiwany termin zbioru.

Ponieważ dorosłe krzewy dorastają do 2,5 m wysokości, nie należy sadzić sadzonek gęściej niż 3m między rzędami  i 1m w rzędzie. Optymalna rozstawa to 3,5m/1m.Przy tej rozstawie krzewy są dobrze doświetlone a jednocześnie szybko obsychają po deszczu.

Ponieważ borowka amerykanska jest rośliną o słabo rozbudowanym systemie korzeniowym bardzo ważną sprawą jest rozłożenie na plantacji instalacji nawadniającej. Jeśli podczas sezonu wegetacyjnego będą zdarzały się okresy bezdeszczowe, należy podawać wodę pod każdy krzew w ilości odpowiadającej wskazaniom tensjometru.

Inną bardzo ważną czynnością o jakiej należy pamiętać podczas pielęgnacji nowozałożonej plantacji jest cięcie. Od momentu wysadzenia przez pierwsze 2-3 lata stosujemy tylko cięcie sanitarne tzn. usuwamy pędy chore, złamane lub przemarznięte. Po czwartym roku od posadzenia oprócz ciecia sanitarnego zaczynamy cięcie odmładzające polegające na wycinaniu najstarszych pędów na których jest bardzo dużo pąków kwiatowych a mało liściowych przez co zakłócona jest równowaga między częściami wegetatywnymi a generatywnymi. W wyniku takiego cięcia w miejsce wyciętych pędów wyrastają jednoroczne silne pędy na których w następnym roku będą najładniejsze owoce. Termin takiego cięcia to przełom zimy i wiosny. Krzewy w owocowanie towarowe zaczynają wchodzić po 4-5 latach od posadzenia natomiast pełnia owocowania następuje po ok. 8 latach i wtedy średni plon z 1 ha powinien wynieść 10-12 ton. Owoce zbieramy ręcznie do łubianek a po zebraniu staramy się jak najszybciej schłodzić je do temperatury +4 st. żeby ich dobra jakość utrzymała się jak najdłużej.

Ponieważ borówka amerykańska jest dosyć odporna na choroby i szkodniki, zaleca sie 3-4 opryski profilaktyczne na choroby grzybowe wykonywane w trakcie kwitnienia. Jeżeli pojawi się szkodnik np. mszyca lub zwójkówka wtedy należy zrobić oprysk interwencyjny.

Bardzo ważnym zabiegiem jest walka z chwastami, które konkurują o wodę , światło i składniki pokarmowe. Dlatego przed założeniem plantacji należy zwalczyć większość chwastów wieloletnich i jednorocznych. Po założeniu plantacji walka z chwastami jest utrudniona ,ponieważ borówka jest bardzo wrażliwa na herbicydy i stosowanie ich musi być bardzo delikatne.

Oferta

W naszej ofercie znajdują się:

 • SADZONKI BORÓWKI AMERYKAŃSKIEJ (Ceny hurtowe)
  (Vaccinium Corymbosum L.)
  rośliny dwuletnie:
  doniczki P9 – 5,00 zł./szt.
  doniczki 1,5l – 7,00 zł./szt. 1 gat.
  doniczki 1,5l – 6,00 zł./szt. 2 gat.
  rośliny trzyletnie:
  doniczki 1,5l – 10,00 zł./szt.
  doniczki 3,0l – 12,00 zł./szt.

Do powyższych cen należy doliczyć 8 % podatku VAT.
Przy zamówieniach powyżej 2000 szt. udzielany jest rabat.
Negocjacje cenowe prowadzimy tylko w szkółce.
Przed planowanym przyjazdem proszę umawiać się telefonicznie