Borówka amerykańska

Uprawa

Borówka amerykańska to roślina o specyficznych wymaganiach glebowych. W Ameryce Płn. w warunkach naturalnych borówka rośnie w lasach sosnowych, na glebach kwaśnych pH ok. 4,5, przewiewnych  przepuszczalnych i wilgotnych zawierających min. 15% masy organicznej.

Wymagania pokarmowe borówki są bardzo niskie w porównaniu do innych roślin sadowniczych, jednak mimo tego przed założeniem plantacji należy zrobić analizę gleby, najlepiej z zaleceniami nawozowymi. Analizę taką należy wykonać w wyspecjalizowanych laboratoriach chemiczno-rolniczych. Na podstawie wyników i zaleceń należy doprowadzić poziomy poszczególnych składników do optimum i dopiero wtedy można sadzić sadzonki.

Do założenia plantacji wykorzystuje sie sadzonki 2-3 letnie, co najmniej w dwóch lub trzech odmianach ze względu na zapylanie. Jeżeli kwiaty jednej odmiany są zapylone przez pyłek innej odmiany wtedy owoce są większe i lepszej jakości. O tym jakie odmiany posadzimy na nowej plantacji decyduje wiele czynników np.: lokalizacja czy oczekiwany termin zbioru.

Ponieważ dorosłe krzewy dorastają do 2,5 m wysokości, nie należy sadzić sadzonek gęściej niż 3m między rzędami  i 1m w rzędzie. Optymalna rozstawa to 3,5m/1m.Przy tej rozstawie krzewy są dobrze doświetlone a jednocześnie szybko obsychają po deszczu.

Ponieważ borowka amerykanska jest rośliną o słabo rozbudowanym systemie korzeniowym bardzo ważną sprawą jest rozłożenie na plantacji instalacji nawadniającej. Jeśli podczas sezonu wegetacyjnego będą zdarzały się okresy bezdeszczowe, należy podawać wodę pod każdy krzew w ilości odpowiadającej wskazaniom tensjometru.

Inną bardzo ważną czynnością o jakiej należy pamiętać podczas pielęgnacji nowozałożonej plantacji jest cięcie. Od momentu wysadzenia przez pierwsze 2-3 lata stosujemy tylko cięcie sanitarne tzn. usuwamy pędy chore, złamane lub przemarznięte. Po czwartym roku od posadzenia oprócz ciecia sanitarnego zaczynamy cięcie odmładzające polegające na wycinaniu najstarszych pędów na których jest bardzo dużo pąków kwiatowych a mało liściowych przez co zakłócona jest równowaga między częściami wegetatywnymi a generatywnymi. W wyniku takiego cięcia w miejsce wyciętych pędów wyrastają jednoroczne silne pędy na których w następnym roku będą najładniejsze owoce. Termin takiego cięcia to przełom zimy i wiosny. Krzewy w owocowanie towarowe zaczynają wchodzić po 4-5 latach od posadzenia natomiast pełnia owocowania następuje po ok. 8 latach i wtedy średni plon z 1 ha powinien wynieść 10-12 ton. Owoce zbieramy ręcznie do łubianek a po zebraniu staramy się jak najszybciej schłodzić je do temperatury +4 st. żeby ich dobra jakość utrzymała się jak najdłużej.

Ponieważ borówka amerykańska jest dosyć odporna na choroby i szkodniki, zaleca sie 3-4 opryski profilaktyczne na choroby grzybowe wykonywane w trakcie kwitnienia. Jeżeli pojawi się szkodnik np. mszyca lub zwójkówka wtedy należy zrobić oprysk interwencyjny.

Bardzo ważnym zabiegiem jest walka z chwastami, które konkurują o wodę , światło i składniki pokarmowe. Dlatego przed założeniem plantacji należy zwalczyć większość chwastów wieloletnich i jednorocznych. Po założeniu plantacji walka z chwastami jest utrudniona ,ponieważ borówka jest bardzo wrażliwa na herbicydy i stosowanie ich musi być bardzo delikatne.

Oferta

W naszej ofercie znajdują się:

 • SADZONKI BORÓWKI AMERYKAŃSKIEJ (Ceny hurtowe)
  (Vaccinium Corymbosum L.)
  rośliny dwuletnie:
  doniczki P9 – 5,00 zł./szt.
  doniczki 1,5l – 7,00 zł./szt. 1 gat.
  doniczki 1,5l – 6,00 zł./szt. 2 gat.
  rośliny trzyletnie:
  doniczki 1,5l – 10,00 zł./szt.
  doniczki 3,0l – 12,00 zł./szt.

Do powyższych cen należy doliczyć 8 % podatku VAT.
Przy zamówieniach powyżej 2000 szt. udzielany jest rabat.
Negocjacje cenowe prowadzimy tylko w szkółce.
Przed planowanym przyjazdem proszę umawiać się telefonicznie

Odmiany borówki amerykańskiej

Jako gospodarstwo ogrodnicze oferujemy Państwu bardzo duży wybór krzewów owocowych, a w tym borówki amerykańskiej, żurawiny wielkoowocowej oraz jagody kamczackiej. W odpowiedzi na Państwa potrzeby, nieustannie poszerzamy swoją ofertę, aby móc dostarczyć Państwu najbardziej pożądane odmiany borówki amerykańskiej. Zatem, w naszej ofercie mogą Państwo znaleźć odmiany wczesne, średnie i późne. Podkreślamy, iż dla nas najważniejsze jest zadowolenie Klientów, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby nasze sadzonki były wolne od chorób i szkodników. Regularnie wykonujemy pielęgnację, co sprawia, że nasze krzewy rosną silnie, są odporne oraz obfitują w smaczne owoce.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, w razie jakichkolwiek pytań, służymy pomocą.

Borówka amerykańska – odmiany wczesne

Wczesne odmiany borówki amerykańskiej owocują od pierwszych dni lipca, aż do końca miesiąca. W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć odmiany, takie jak:
-Earliblue – sadzonki silne o sztywnych pędach. Niezwykle odporne na mróz. Owoce bardzo duże, lekko spłaszczone, odporne na pękanie,
-Duka – silnie rosnący krzew, odporny na mróz. Obfituje w średnie i duże owoce, które bardzo dobrze znoszą transport, dlatego ta odmiana jest chętnie wybierana przy dużych plantacjach,
– Spartan jest niezwykle plenną odmianą, która charakteryzuje się średnimi bądź dużymi owocami o niepowtarzalnym smaku. Można je śmiało przewozić, bowiem podobnie, jak Duka dobrze znoszą transport,
– Sunrise odmiana średnio plenna o przeciętnej wielkości owoców,
– Patriot – niezwykle plenna odmiana, charakteryzują ją duże i średnie owoce. Roślina odporna na mróz.

Borówka amerykańska – odmiany średnie

Średnie odmiany borówki amerykańskiej owocują od połowy lipca niemal do końca sierpnia. Sadzonki, które mogą Państwo znaleźć w naszej ofercie to między innymi:
-Berkeley, która jest bardzo plenną odmianą, wytrzymałą na mróz. Oferuje duże owoce o kulistym kształcie,
– Bluecrop – niezwykle plenna odmiana, również odporna na mróz. Owoce są duże, kuliste oraz nieco spłaszczone, pokryte woskowym nalotem. Doskonała jako plantacja towarowa,
-Bluegold – roślina plenna, charakteryzująca się słabym wzrostem. Jednak, owoce są duże, bardzo smaczne oraz niezwykle aromatyczne, nieco spłaszczone przy szypułce,
-Bluejay to odmiana plenna, która również jest odporna na mróz, jak również suszę. Owoce smaczne, dojrzewające równomiernie,
-Nelson charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem oraz nieco uniesionymi pędami. Oferuje duże i jędrne owoce o wyrównanej wielkości,
-Toro – wytrwała na mróz. Owoce bardzo smaczne, dojrzewające równomiernie, a zarazem duże o kulistym kształcie.

Borówka amerykańska – odmiany późne

Późne odmiany borówki amerykańskiej owocują od sierpnia do końca września, a niektóre z nich oferują owoce również początkiem października. W ofercie naszej szkółki znajdą Państwo następujące odmiany:
-Chandler, jest niezwykle plenną odmianą, której pokrój jest nieco wzniesiony. Oferuje bardzo duże owoce o spłaszczonym kształcie,
-Darrow to odmiana średnio plenna, jednak oferuje bardzo duże owoce, nieco spłaszczone o słodkim, winnym posmaku,
-Lateblue – bardzo silnie rośnie, charakteryzuje się wzniesionym pokrojem. Owoce są średniej wielkości oraz późno dojrzewają. Bardzo wrażliwa na jesienne przymrozki.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż tak szeroka oferta może przysporzyć o zawrót głowy. Dlatego oferujemy swoją pomoc co do wyboru odpowiednich odmian, jak również na Państwa życzenie udzielimy wskazówek dotyczących pielęgnacji poszczególnych roślin. Podpowiemy, które odmiany będą dla Państwa najbardziej odpowiednie oraz jak należy o nie dbać. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty oraz kontaktu.