Żurawina wielkoowocowa

Uprawa

Żurawina wielkoowocowa (Viccinium macrocarpon) jest to roślina niewysoka (do 30 cm), wieloletnia, wytwarzająca drobne lekko płożące pędy na których znajdują sie owalne, błyszczące ,zimozielone liście. W czerwcu roślina wytwarza różowe kwiatki z których jesienią powstają kuliste czerwone owoce. Jest to roślina znacznie mniej popularna w Polsce niż borówka amerykańska. Spowodowane jest to jeszcze większymi wymaganiami glebowymi. Ph gleby powinno wynosić nie więcej niż 3,5. Gleba musi mieć uregulowane stosunki wodne, ponieważ w czasie wegetacji nie znosi nadmiaru wody. Żurawinę wielkoowocową najlepiej uprawiać na glebach torfowych wysokich, czyli bardzo bogatych w próchnicę, zmeliorowanych a jednocześnie z możliwością podlewania, i bardzo kwaśnych.

Żurawina wielkoowocowa jest bardziej wrażliwa na wiosenne przymrozki w trakcie kwitnienia, niż na mróz w trakcie spoczynku zimowego, dlatego należy być przygotowanym na ochronę roślin wiosną.

Na plantacjach towarowych sadzonki sadzi się w rozstawie 25cm/50 cm lub 50cm/50 cm w zależności od ilości posiadanych sadzonek. Czym gęstsze nasadzenia tym rośliny szybciej pokryją powierzchnię pola, utrudniają wzrost chwastów, i  wcześniej uzyskuje się obfite plony.

W naszym gospodarstwie żurawiną wielkoowocową rozmnażamy metodą tradycyjną z sadzonek półzdrewniałych które ukorzeniamy w lipcu a w maju następnego roku przesadzamy do doniczek 1,5 l a we wrześniu sadzonki są gotowe do sprzedaży i do sadzenia.

W ofercie posiadamy dwie odmiany żurawiny wielkoowocowej Pilgrim i McFarlain.

Pilgrim – odmiana plenna  późna, pędy owoconośne krótkie dosyć liczne. Owoce duże, czerwone, wydłużone bardzo dobrej jakości.

McFarlain – odmiana późna bardzo plenna, pędy owoconośne długie i grube. Owoce duże, owalne tak jak pędy pokryte intensywnym nalotem woskowym, bardzo dobrej jakości.

Oferta

W naszej ofercie znajdują się:

  • SADZONKI ŻURAWINY WIELKOOWOCOWEJ (Vaccinium Macrocarpon Ait)
    Sadzonki 2-letnie, kilkupędowe, płożące. Długość pędów 40-50cm; doniczki 1,5l.
    Cena: 5zł/szt netto

Do powyższych cen należy doliczyć 8 % podatku VAT.
Przy zamówieniach powyżej 2000 szt. udzielany jest rabat.
Negocjacje cenowe prowadzimy tylko w szkółce.
Przed planowanym przyjazdem proszę umawiać się telefonicznie